sarajevo, 2010./projekt

projektiprojekti.htmlprojekti.htmlshapeimage_1_link_0

Zoran Pavelic


UMJETNIČKE, 2010

Intervencija na naslovnici novina OSLOBOĐENJE Preimenovanje naziva sarajevskih nezavisnih novina u UMJETNIČKE 49 primjeraka nezavisnih novina OSLOBOĐENJE preimenovanih u UMJETNIČKE postavlja se na zid Charlama Depot Gallery/Sarajevo Ti se primjerci dijele posjetiteljima na otvorenju izložbe - kupljene tog dana !

ps. u Koprivnici je bilo 47 primjeraka Glas Podravine - Županijski tjednik (preinaka u Glas Umjetnika - mjetnički tjednik), a u Subotici 48 primjeraka Subotičke novine ( preinaka u Umetničke novine). Preinaka novina uvijek prati određeni broj slova iz naziva


ARTIST, 2010, instalacija (protupožarni aparat, naljepnica ),

Rad Artist je nastao  iz preinake riječi Pastor koji se inače nalazi na protupožarnim aparatima  Aparati za gašenje požara postavljeni su u tri kuta Charlama Depot Galerije  kao što svaka zgrada ili muzej ima protupožarnu zaštitu radi svoje sigurnosti.

I like Madonna and Madonna likes me, 2007, print na platnu, 80 x 220 cm

Rad je nastao iz frema Madonninog spota Americane Life, gdje se u jednom trenutku pojavljuje hrvatska zastava.

Vlatko Vincek


VIVE LA MORT, VIVE L’AVANTGARDE, VIVE LA REVOLUTION

Video, trajanje 12 minuta, 2009.g. /Video, 12 minutes, 2009

Godine 1984 Michael Klier dobio je prvu nagradu na video manifestaciji za film Der Riese (DIV). Radilo se o jednostavnoj montaži slika koje su napravile nadzorne kamere u različitim njemačkim gradovima. Klier je prokomentirao da u video kontroli vidi „kraj i rekapitulaciju svoje umjetnosti.” „To svečano zbogom čovjeku iza kamere, taj totalni nestanak njegove vizualne subjektivnosti u jednom ambijentalnom tehničkom efektu, nekoj vrsti stalnog pan-filma, koji bez našeg znanja čini od naših najobičnijih postupaka filmske radnje i novi materijal viđenja, jednu sirovu viziju, neustrašivu i nezainteresiranu “ kaže Virillio. Virgej je primjetio: „Upotrijebio si vražji jezik u svom video radu.” Ali on je moj prijatelj i može mi svašta reči.

„To ti je jedan od boljih radova” tvrdi Zaga, ali s njom spavam, kako da joj vjerujem?

Duelna relacija - vlada igrom, ritualom i sferom pravila. Polarna relacija - relacija proturječnosti.

Digitalna relacija - distribuira porostor Norme i Modela. Fino je to podijelio Bodrijard.

Derida je to spojio u univerzalnu igru tri logike i označuje ih između ostalog kao „zavođenje ambijenta

ludičke erotizacije jednog univerzuma bez uloga.”

KATA MIJATOVIĆ

Video / audio instalacija ‘’Vrištanja’’

Video / audio instalacija ‘’Vrištanja’’ sastoji se od osam videa koja su snimana sa grupama djece predškolske dobi u dječijim vrtićima u Zagrebu i Koprivnici. Sadržaj svake video snimke je slijedeći; skupina djece u statičnom kadru ( u eksterijeru dječijih vrtića ) stojeći, vrišti 20-tak sekundi. U optimalnom postavu te se snimke vrte u loop-u na osam TV ekrana ili LCD monitora, raspoređenih u prostoru; zvuk sa ekrana je stišan do razine šuma. Zasebno umontiran, skupni zvuk sa svih osam videa (na CD-u), pušta se u prostoru sa jednog ili dva zvučnika, u nejednakim vremenskim intervalima . Razina inteziteta zvuka ovisi o prostoru.

Obrazloženje

Vrisak, kao pokušaj artikulacije najdubljih slojeva našeg bića, zaobilazi jezik i koristi glas kao direktan elementarni način izražavanja neke snažne emocije.To je glas (zvuk) koji dolazi iz iracionalnog, nesvjesnog, i najčešće ga vezujemo uz tjeskobu i ljudsku patnju, za što je u umjetnosti sinonim epohalni Munchov krik. Djeca koja vrište u nesputanoj dječjoj zaigranosti ( kako je zamišljeno u ovom radu) na suprotnoj strani su od Munchovog krika. U svakom od osam videa njihovo je vrištanje ( iako inducirano) neka vrst objave užitka postojanja, kao i elementarna potvrda vlastite egzistencije, u svijetu sa kojim su još uvijek jedno. Međutim, skupna energija njihovog vrištanja može se iščitati i kao upozorenje, revolt, skretanje pažnje da je ovaj svijet koji stvaramo, namjenjen upravo njima, onima koji tek dolaze.

MARIJAN MOLNAR


“Za demokratizaciju umjetnosi!. akcija


“I Want!”, video, 12’, loop, dvd, 2009./ „I want!“, video, 12`, loop, dvd, 2009-06-28

Individualne želje koje se isprepliću sa globalnim događanjima govore o frustraciji izazvanoj “zidovima”i ironiji koja proizlazi iz tog sukoba i nejednakosti ovih veličina. Umjetnik kao oasmljena figura na vjetrometinidogađanja izražava svoju želju: želju pripadnosti.


Hodanje po EU jajima , fotodokumentacija akcije i instalacije 2009./Walking on the EU Eggs

Dva rada koja su međusobno povezana, jedan je instalacija a drugi je performans. Povezuju ih jaja. Kod instalacije “Hodanje po jajima” jaja su postavljena na pod prostora kroz koji moraju proći posjetitelji. Ona su obilježana vidljivim logom/ EU znakom i zastavicom. Kod performansa jaja služe za gađanje umjetnika i to u trenutku kad on podiže, naizmjence, dva transparenta.Jedan na kojem piše: Želim stvarati EU umjetnost i drugi na kojem piše: Želim biti EU umjetnik.

Pozivajući se na stariji rad kao onaj koji je u moju umjetničku praksu uveo jaja (vidi rad: video “Svako jutro jaje” u okviru projekta “Dva mjesta dvije sudbine”, 2002.) ja sam se prisjetio i stare devize vezane uz ovaj rad : UMJETNOST ILI JAJA, PITANJE JE SADA!?