Ljubljana, 2009./radovi

izložba

projektiprojekti.htmlprojekti.htmlshapeimage_1_link_0

Kata Mijatović


  1. 1.''Zbor, 26. 11. 2011., Ljubljana'', prostorna intervencija/akcija

Intervencija se sastojala u ljepljenju kolor printeva  (format A5) na različitim lokacijama u gradu, od kojih je ključna zgrada Muzeja sodobne umetnosti. Riječ je o dva printa, dvije fotografije koje su ustvari stilovi izvađeni iz video dokumentacije autoričina performansa ''Zbor', izvedenog 2009.u MSU Zagreb povodom otvorenja nove zgrade muzeja, a u kom je 30-tak mladih djevojaka izvodilo skupne vriskove na različitim lokacijama u muzeju.

Referirajući se na nedavno otvorenje Muzeja sodobne umetnosti u Ljubljani, 26.11.2011.(a taj se datum nalazi i na korištenim fotografijama) - rad spaja ta dva važna događaja (otvorenje MSU-a u Zagrebu i MSUM-a u Ljubljani), i potcrtava njihovo kulturološko značenje u širem regionalnom kontekstu

  1. 2.''PLEH statement'', performativna intervencija/akcija

Fotodokumentirana akcija izvedena u gradskom parku uz MSUM. Članovi grupe PLEH, u visini očiju drže crnu izduženu traku (preparirano platno, dim: 30 cm x 250 cm) u prirodnom okruženju parka.

Stav (izjava) o umjetničkom djelovanju grupe, sublimirana je u izduženu crnu traku koja priziva živu skulpturu sastavljenu od članova grupe koji je drže.

Zoran Pavelić


  1. 1.Umetnost je slovenska beseda  / platnena vrećica/ šetnja gradom

  2. 2.ARTIST/naljepnice/Moderna galerija, Muzej sodobne umetnosti, Ljubljana

  3. 3.PLEH LIGHT , osvjetljavanje glavnog trga u Ljubljani/Prešernov trg

Akcije i intervencije koje je izvodio u Ljubljani autor je objedinio pod nazivom ''PLEH/RELACIJE''.

U akciji ''Umetnost je slovenska beseda'', umjetnik je hodao gradom noseći platnenu vrećicu sa ispisom Umetnost je slovenska beseda. To je rečenica koju autor koristi na  raznim jezicima, ovisno o mjestu (zemlji) u kojoj se nalazi.

U akciji ''Artist'', autor naljepnice sa natpisom 'artist', ili naljepnice za protupožarne aparate sa umetnutim natpisom 'artist', aplicira na različite predmete ili zidove unutar MSUM-a ili Moderne galerije.

Akcija ''PLEH LIGHT'' simbolično je osvjetljavanje glavnog trga u Ljubljani. Autor u podnožju skulpture France Prešerna na Prešernovom trgu, ostavlja malo rasvjetno tijelo-lampu na baterije, obilježavajući tako svijetlom, markirajući, povijesno-kulturno srce grada.

Vlatko Vincek


Ubiti oca, fotografije/ video zapis, izvedba: Tromostovlje, Plečnikova kapija, Ljubljana

Dva lika (dijete i muškarac) u jednostavnoj crtačkoj formi (dijagonala,vertikala) nastoje interpretirati karakteristične vedute grada s prepoznatiljivim arhitektonsko-urabanističkim toponimima (Plečnik). Rad sugerira upravo tu interpretativno-posredničku formu kulture. Postojeći kulturološki obrasci određene sredine uvjetovani su i stvarani iz fundusa arhetipske i povijesne memorije. Po modelu posredovane i interpretativne kulture, izvorna značenja često variraju od jednodimenzinalnih i trivijalnih do duboko skrivenih i transcedentnih formi.

Marijan Molnar


  1. 1.Privatne /slovenske/ poruke, Ljubljana, akcija na tri mjesta, 2011.

Na tri papira A-4 formata izveden je crni četverokut crnom tempera bojom. Ispod crnih površina kvadrata ispisani su tekstovi crvenim flomasterom:

- For Pogačnik    - For Gržinić        - For Krpan

Ove poruke su javno prezentirane od tri člana neformalne grupe Pleh ,na tri specifična mjesta u Ljubljani: tromostovlju, modernoj galeriji i na željezničkom kolodvoru. Izbor ovih imena kao i oblik “navijačke podrške” proizlazi iz mog subjektivnog stava da su to osobe koje čine važan trokut slovenske likovne scene kojima ja na ovaj način želim odati počast.

2. Šibice, Ljubljana, Akcija/instalacija u Galeriji sodobne umjetnosti i Modernoj galeriji, 2011.

Desetak kutija šibica su postavljane po uglovima u raznim prostorima Galerija. Akcija i postav primjenjuje ilegalni, subverzivni upad u prostore galerija kao institucija koje su zaštićeni prostor umjetničkih djela. Strategijom nedozvoljenog ubacivanja stranog tijela želi se poremetiti ustaljeni mir ove zatvorenosti. Ubačeno tijelo svojom otkrivenom prisutnošću može izazvati asocijativni niz: paljenje, iskra, vatra, opasnost, katastrofa. Također, kutija šibica obojena crnom tempera bojom, je mali kubus koji je kao takav suprotnost bijelom kubusu galerijskog prostora. Ova minimalistička intervencija ostavlja otvorenim tumačenje krajnjeg epiloga događaja od ignorancije, preko određene upitnosti sve do moguće panike: vatra!